Co je to kontokorent a na co ho využít

Další texty:

Co je to kontokorent

Kontokorent neboli debet, to je věc, kterou denně řeší každý druhý člověk. Tuto službičku vám poskytne vaše banka. Jedná se o možnost přečerpání účtu. Peníze samozřejmě musíte opět na účet doplnit, ale pokud potřebujete nutnou hotovost, je to jedno z rychlých řešení. Pokud se rozhodnete, že svůj účet chcete přečerpat, je dobré vědět, že tam třeba za týden peníze opravdu vrátíte.

Kontokorent se může zdát jako skvělá záležitost, ale pokud ho nedokážete udržet na uzdě, může se z něj vyklubat pěkné peklo. Kontokorent se dělí na povolený a nepovolený. Nepovolený je ten, kde vám banka kontokorent neschválila, ale i přesto jste se ocitli v mínusu.

V tomto případě počítejte s jistou sankcí. Pokud ovšem máte kontokorent od banky již schválený, všechny poplatky a úroky máte stanovené ve smlouvě a nemusíte se ničeho bát. Pro jistotu počítejte s měsíčním paušálním poplatkem, poplatek za přečerpaný zůstatek nebo pokutu za pozdní splacení kontokorentu.

Na co kontokorent využít?

Kontokorent není kreditní karta. V amerických filmech se neustále ukazuje, jak je jednoduché pořídit si kreditní kartu a platit bez peněz. Peníze na kreditní kartu ale vracíte také. Stejně tak je to i s kontokorentem, pokud ho máte, platíte vlastně bez svých peněz, vrátit je ale musíte. Proč se tu zmiňujeme o amerických filmech? Opravdu není rozumné využívat kontokorent na nepotřebné nákupy řasenek, kabelek nebo předražených doutníků. Pokud si chcete kontokorent pořídit, jednejte rozumně a ujasněte si, zda ho opravdu potřebujete. Pokud se vám vyskytly nečekané výdaje, například platba elektřiny nebo musíte zaplatit nájem týden před výplatou, použijte kontokorent a po výplatě peníze na účet zase vraťte.

Kontokorent jako zlozvyk

A na co si dát při čerpání kontokorentu pozor? Je příjemné vědět, že máte na účtu peníze, kterými lze disponovat kdekoliv a kdykoliv, ale pozor, nepodlehněte pokušení. Přečerpání účtu je hezká věc, ale musíte vědět, kdy přestat. Peníze musíte vracet a dodržet podmínky pro čerpání kontokorentu, které budete mít ve smlouvě s vaší bankou. Kontokorent je dluh a dluhy se musí splácet, pokud se nesplácí, špatně to dopadá, a tak je tomu i v tomto případě.