Pravidla zodpovědného půjčování

Další texty:

Pravidla zodpovědného půjčování

14.10.2019

Zadlužení s sebou přináší dlouhodobé finanční výdaje na splátky. Každá půjčka ovlivní rodinný rozpočet a při výpadku příjmu se spotřebitelé mohou dostat do potíží se splácením. Pokud si potřebujete půjčit, dodržujte pravidla zodpovědného půjčování. Právě teď vám přinášíme jejich výčet.

Dejte přednost účelové půjčce

Účelové půjčky jsou vázány na pořízení konkrétní věci, nejčastěji elektrospotřebiče, automobilu nebo nemovitosti. Tyto věci jsou smysluplné a vyplatí se do nich investovat. Naopak vyvarujte se zadlužení kvůli dovolené, novému mobilnímu telefonu či splacení stávajících závazků.

Vytvářejte finanční rezervu

Lidé často dělají tu chybu, že si nepropočítají příjmy a výdaje a po sjednání úvěru zjistí, že jim po odečtení splátek nezbydou peníze na vytváření finanční rezervy. Sjednejte si úvěr se splátkami, které nezatíží váš rodinný rozpočet a neohrozí výdaje na základní životní potřeby.

Porovnejte jednotlivé nabídky

Každá banka a nebankovní společnost nabízí jiný úrok a RPSN. Vyplatí se proto porovnávat jednotlivé nabídky a posoudit parametry úvěrů. Využít můžete různé internetové kalkulačky nebo si můžete zajít na pobočky finančních společností a nechat si vyhotovit nezávaznou nabídku.

Prostudujte si pečlivě smlouvu

Nikdy nepodepisujte nic, co jste si nepřečetli nebo čemu nerozumíte. To platí i o smlouvách o úvěrech. Zejména u neprověřených nebankovních společností buďte obezřetní a všímejte si, zda si s úvěrem nesjednáváte další produkty nebo zda nebudete muset hradit týdenní splátky. Smlouvu si prostudujte v klidu domova – pro solidní společnost to nebude problém.

Zjistěte si celkovou cenu úvěru

Ačkoliv se zdá, že je úvěr na první pohled výhodný, chtějte znát skutečné náklady spojené s půjčkou a o kolik půjčku přeplatíte. Řada lidí zohledňuje při porovnávání nabídek pouze úrok, ale veškeré náklady se přitom promítají do RPSN (roční procentní sazby nákladů). Hodnota RPSN se obvykle pohybuje nad 10 % p.a. a odvíjí se od bonity žadatele.