Kdy je vhodné sjednat si půjčku?

Další texty:

Kdy je vhodné sjednat si půjčku?

15-02-2016

Půjčit si v dnešní době můžete prakticky na cokoli. Finanční situace je pro mnohé z vás složitá a vaše příjmy jen stěží stačí na výdaje. Odkládání peněz bokem pro vás proto představuje nesplnitelný úkol, stejně jako pro nespočet dalších lidí. Není se proto čemu divit, že se stále více lidí uchyluje ke sjednání půjček. Ty jsou snadno dostupné a dosáhnou na ně i žadatelé, jejichž příjmy nepatří k nejvyšším.

Půjčka jako jedno z možných řešení

Vzhledem k tomu, že o půjčku může zažádat kdokoli a podmínky pro sjednání nejsou kdovíjak složité, půjčuje si mnoho lidí na zbytečnosti a na věci, které nutně nepotřebují. A to je chyba. Půjčky nejsou vhodné pro financování rozmarů, i když představují jedno z nejrychlejších řešení, jak přijít k penězům. Díky nerozvážnosti se tak můžete dostat do finančních problémů.

Kdy je půjčka vhodnou volbou

Nemáte dostatek financí, nedisponujete peněžní rezervou, a proto uvažujete o půjčce? Pamatujte, že půjčka má smysl jen v případě, kdy si chcete půjčit na věc, kterou skutečně potřebujete – například na bydlení, opravu auta, zaplacení hořících složenek, které hrozí odpojením elektřiny nebo jiných služeb. V takovém případě je rozumné situaci řešit sjednáním půjčky u bankovní či nebankovní společnosti.

Nesplácejte půjčku půjčkou

S půjčkami se to má tak, že mnoho lidí nezůstane jen u jednoho závazku. Jakmile jednou okusíte snadnou dostupnost těchto produktů, může se stát, že si budete sjednávat další a další. Pamatujte ale, že i jedna půjčka je výraznou zátěží pro váš rozpočet, natož kdyby jich bylo několik. Další chybou je splácet půjčku půjčkou – tedy brát si novou půjčku na splacení té staré a opět se tak dostávat do dluhového kolotoče.


Náš tip: Máte-li více půjček a máte pocit, že již nezvládáte všechny včas splácet, sjednejte si schůzku u bankovního poradce a zažádejte o konsolidaci vašich půjček. Je to elegantní řešení, jak své dluhy uspořádat a většinou dokonce budete splácet méně, než nyní.