Porovnání cen elektřiny

Další texty:

Srovnání cen elektřiny a měření spotřeby

Jestliže Vás pronásledují vysoké účty za elektřinu, pravděpodobně přemýšlíte co s tím udělat, jak ušetřit a nebo jaké elektrické spotřebiče mají nejvyšší příkon ve Wattech. Samotný příkon nemá tak důležitý jako doba po kterou je přístroj denně zapnut.

Možná, že jste slyšeli o přístrojích na měření spotřeby energie, Je to elektronický měřič spotřeby elektrické energie za cenu přibližně 500 Kč, zasune se do zásuvky a jeho vyústěním je opět zásuvka. Proud, který jím prochází měřák zaznamenává a množství uchovává v paměti.

Avšak nákup takového měřáku pokryje třeba 2 roční spotřebu měřeného zařízení, takže se to nezdá být dobrý krok ke snižování spotřeby.

Výpočet spotřeby a porovnání cen dodavatelů

Spotřebu elektrické energie si můžete také jednoduše spočítat na papíře a nebo na počítačové kalkulačce. Jak to tedy vypočítat? Jednoduše si vezměte udávanou spotřebu vašeho spotřebiče ve Wattech (některé spotřebiče nevyužívají při zapnutí plný a konstantní příkon. Příkon ve Wattech pak vynásobte počtem hodin, po které je měsíčně v běhu. Vyjdou vám watthodiny Wh, obvykle platíte v kilowatt hodinách.

Kilo je sto, vydělíme 100 abychom zjistili kolik náš spotřebič spotřebuje kilowatt hodin. Toto číslo vynásobíte cenou za kilowatt hodinu, která je kolem 5 Kč, záleží na tom, jakého máte poskytovatele elektrické energie. Zjistit nejlevnějšího poskytovatele pomůže web porovnání cen elektřiny zdarma.

Které spotřebiče nejvíce spotřebují?

Omezit spotřebu a nebo odhadnout který spotřebič se podílí nejvíce na spotřebě můžete prostým zjištěním jejich příkonů a odhadem jak dlouho běží měsíčně /ročně. Možná jste také viděli tabulky, které spotřebiče spotřebují nejvíce energie a bývá to lednice, pračka, trouba.. Možná že se pak vyplatí zjistit si zda na trhu není dostupný výrazně úspornější spotřebič. Ovšem koupě nového spotřebiče je velký výdaj, takže roky nedojde k úspoře než si na sebe spotřebič vydělá úsporou energie.