Hotovostní a bezhotovostní platby: porovnání výhod a nevýhod

Další texty:

Moderní způsoby placení

18.12.2023

V dnešní době se technologie velmi rychle mění a s nimi i způsoby, jakými provádíme platby. Tradiční hotovostní platby postupně ustupují inovativním technologiím, které nabízejí pohodlnost, rychlost a bezpečnost. Jaké jsou moderní metody placení? Patří mezi ně Google Pay, Apple Pay, platby na číslo mobilu, PayPal, Revolut a mnoho dalších.

PayPal

Jedním z průkopníků online plateb je PayPal. Tato platforma umožňuje uživatelům provádět transakce online bez sdílení finančních informací přímo s obchodníky. Toho lze využít při nákupech na internetu, platbě za služby nebo posílání peněz mezi uživateli. PayPal je oblíbený pro svou rychlost, snadnou integraci a globální dostupnost.

Revolut

Revolut přináší revoluci do bankovnictví tím, že nabízí uživatelům možnost mezinárodních plateb za výhodnějších podmínek. Tato finanční platforma poskytuje služby v různých měnách bez nevýhodných kurzových přirážek, což je atraktivní zejména pro cestovatele a lidi pracující v zahraničí.

Google Pay a Apple Pay

S příchodem chytrých telefonů se objevily i bezkontaktní platby prostřednictvím Google Pay a Apple Pay. Tyto služby umožňují uživatelům propojit své platební karty s mobilními zařízeními a jednoduše díky této technologii platit dotykem telefonu či hodinek. S vysokým důrazem na bezpečnost nabízejí tyto systémy šifrování dat a autentizaci transakcí pomocí biometrických prvků, jako je otisk prstu nebo rozpoznání obličeje.

Platba na kontakt

Další inovativní metodou jsou platby přes číslo mobilního telefonu neboli platby na kontakt. Ty umožňují uživatelům převádět peníze mezi účty prostřednictvím telefonního čísla bez nutnosti znát číslo účtu a kódu banky. Tyto transakce jsou obvykle okamžité a přinášejí větší pohodlí a jednoduchost v porovnání s tradičními bankovními převody. Novou službu Platby na kontakt v roce 2023 spouští šest bank: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka a Raiffeisenbank. Moneta a UniCredit Bank službu spustí v roce 2024.

Tyto moderní způsoby plateb mění způsob, jakým lidé zacházejí s penězi. Rychle se rozvíjejí a zdokonalují a jsou čím dál populárnější. Jsou pohodlné, efektivní a bezpečné pro převody nejen v rámci jednoho státu, ale i mezinárodní platby.